Matura rozszerzona - zbiór zadań - wartości i wykresy funkcji trygonometrycznych

Drukuj
Poziom rozszerzony
Dane są liczby: \(a=\sin \left(32\frac{1}{3}\cdot \pi \right)\), \(b=\cos \left(32\frac{1}{3}\cdot \pi \right)\), \(c=\operatorname{tg} \left(32\frac{1}{3}\cdot \pi \right)\). Wówczas
A.\( a\lt b \)
B.\( a=b \)
C.\( b\lt c \)
D.\( b=c \)
C
Liczba \(\cos^{2}105^\circ -\sin^{2} 105^\circ \) jest równa
A.\( -\frac{\sqrt{3}}{2} \)
B.\( -\frac{1}{2} \)
C.\( \frac{1}{2} \)
D.\( \frac{\sqrt{3}}{2} \)
A
Różnica \(\cos^{2} 165^\circ -\sin^{2} 165^\circ \) jest równa
A.\( -1 \)
B.\( -\frac{\sqrt{3}}{2} \)
C.\( -\frac{1}{2} \)
D.\( \frac{\sqrt{3}}{2} \)
D
Jeżeli \(\cos \beta =-\frac{1}{3}\) i \(\beta \in \left(\pi ,\frac{3}{2}\pi \right)\), to wartość wyrażenia \(\sin \left(\beta -\frac{1}{3}\pi \right)\) jest równa
A.\( \frac{-2\sqrt{2}+\sqrt{3}}{6} \)
B.\( \frac{2\sqrt{6}+1}{6} \)
C.\( \frac{2\sqrt{2}+\sqrt{3}}{6} \)
D.\( \frac{1-2\sqrt{6}}{6} \)
A
Na rysunku przedstawiono fragment wykresu funkcji \(f\) określonej dla każdej liczby rzeczywistej \(x\). Jeden spośród podanych poniżej wzorów jest wzorem tej funkcji. Wskaż wzór funkcji \(f\).
A.\( f(x)=\frac{\cos x+1}{|\cos x|+1} \)
B.\( f(x)=\frac{\sin x+1}{|\sin x|+1} \)
C.\( f(x)=\frac{|\cos x|-2}{\cos x-2} \)
D.\( f(x)=\frac{|\sin x|-2}{\sin x-2} \)
C
Dana jest funkcja \(f(x)=\cos x\) oraz funkcja \(g(x)=f\left(\frac{1}{2}x\right)\). Rozwiąż graficznie i algebraicznie równanie \(f(x)=g(x)\).
\(x=\frac{4}{3}k\pi \land k\in \mathbb{Z} \)
W trójkąt równoramienny \(ABC\) wpisano kwadrat w taki sposób, że bok \(DE\) kwadratu zawiera się w podstawie \(AB\) trójkąta, a wierzchołki \(F\) i \(G\) kwadratu leżą odpowiednio na ramionach \(BC\) i \(AC\) trójkąta (zobacz rysunek). Pole trójkąta \(CFG\) jest równe sumie pól trójkątów \(ADG\) i \(BEF\). Oblicz sinus kąta ostrego, pod jakim przecinają się odcinki \(DF\) i \(BG\).
\(\frac{5\sqrt{26}}{26}\)
Okrąg o środku \(A\) i promieniu długości \(r\) jest styczny zewnętrznie do okręgu o środku \(B\) i promieniu długości \(R\) (\(R> r\)). Prosta \(k\) jest styczna jednocześnie do obu okręgów i tworzy z prostą \(AB\) kąt ostry \(\alpha \). Wyznacz \(\sin \alpha \) w zależności od \(r\) i \(R\).
\(\sin \alpha =\frac{R-r}{R+r}\)
Tematy nadrzędne