\(\frac{10!}{8!\cdot 2!}\) W tym przykładzie występują już trochę większe liczby, zatem nie opłaca się liczyć ile dokładnie wynosi np. 10!. Łatwiej będzie skrócić wspólne czynniki z licznika i mianownika. Zauważmy najpierw, że: Zatem:
\(\frac{12!}{10!\cdot 4!}\) W tym przykładzie skrócimy wspólne czynniki z licznika oraz mianownika. Zauważmy najpierw, że: Zatem:
\(\frac{9!\cdot 7!}{(6!)^3}\) Podobnie jak w przykładach poprzednich - skrócimy wspólne czynniki z licznika i mianownika. Zauważmy najpierw, że: Zatem podstawiamy i skracamy:
\(\frac{(9!)^3}{10!\cdot (8!)^2}\) W tym przykładzie również skrócimy wspólne czynniki z licznika i mianownika. Wcześniej będziemy musieli jednak "sprowadzić" wszystkie silnie do najmniejszej, czyli do 8!. Zauważmy, że: W związku z tym podstawiamy i skracamy:
Doprowadź do najprostszej postaci:
\(\frac{n!}{(n-1)!}\) W tym zadaniu (podobnie jak w zadaniu poprzednim) skrócimy wspólne czynniki z licznika i mianownika. Na początku będziemy musieli jednak tak zapisać wyrażenie n!, aby pojawił się wspólny czynnik na górze i na dole ułamka. Zauważmy najpierw, że w n! siedzi ukryta (n-1)!: Zatem podstawiamy i skracamy:
\(\frac{n!}{(n-3)!}\) Liczba n! występująca w liczniku ułamka jest większa od liczby (n - 3)! występującej w mianowniku ułamka. Chcąc uzyskać wspólny czynnik w liczniku i mianowniku (aby go potem skrócić) przedstawimy większą z tych liczb jako mniejsza razy coś. Liczbę n! możemy zapisać np. tak: Teraz możemy już podstawić i skrócić ułamek:
\(\frac{(n-2)!}{n!}\) Tutaj postępujemy dokładnie tak samo jak w poprzednim przykładzie. Na początku zauważamy, że: Zatem:
\(\frac{(n-3)!}{(n-1)!}\) Zauważmy, że wyrażenie z mianownika możemy zapisać tak: Dzięki takiemu przekształceniu uzyskamy wspólny czynnik w liczniku oraz w mianowniku ułamka i będziemy mogli go skrócić: Tego typu "sztuczkę" bardzo często wykorzystuje się przy skracaniu ułamków z silnią. Wystarczy jedynie zapamiętać, że zawsze w większej liczbie szukamy wspólnego czynnika dla mniejszej.
\(\frac{(2n)!}{(2n-3)!}\) Liczba w liczniku jest większa, więc zapiszemy ją tak aby pojawił się czynnik z mianownika: Dzięki takiemu zapisaniu uzyskamy wspólny czynnik w liczniku i w mianowniku ułamka. Teraz będziemy mogli go skrócić:
\(\frac{(3n-2)!}{(3n)!}\) Liczba w mianowniku jest większa, więc zapiszemy ją tak aby pojawił się czynnik z licznika: Dzięki takiemu zapisaniu mianownika uzyskamy wspólny czynnik w liczniku i w mianowniku ułamka. Teraz będziemy mogli go skrócić: